Jesteś tutaj: Blog - przydatne informacjeWłaściwe Fugowanie

Właściwe Fugowanie

Chemia Budowlana Jelenia Góra Magic Decor przedstawia kilka porad dotyczących właściwego fugowania.

Spoinowanie (fugowanie) jest procesem wypełniania przestrzeni między płytkami ceramicznymi, kamiennymi lub szklanymi. Używa się do tego specjalnej masy.

Przy zakupie należy zastanowić się nad wyborem odpowiedniej fugi. Do najpopularniejszych należą fugi cementowe. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy też łazienka najlepiej zastosować fugi epoksydowe. Są one droższe, ale trwalsze w użytkowaniu. Są gładkie i nienasiąkliwe, doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach narażonych na mocne zabrudzenia, zatłuszczenia i pojawianie się pleśni. Tradycyjne fugi cementowe stosowane w łazienkach czy też kuchni ciemnieją i wyglądają nieestetycznie.

Zalety fugi epoksydowej:

  • kolor pozostaje niezmienny,
  • nie nasiąka wodą,
  • jest odporna na tłuszcze,
  • nie przepuszcza pary wodnej,
  • jest mocniejsza ponieważ fuga taka to jednocześnie klej epoksydowy,
  • doskonale sprawdza się podczas układania szklanej mozaiki.

Fuga epoksydowa składa się z wypełniacza (pasta epoksydowa) oraz utwardzacza. Wypełniacz jest to spoiwo chemiczne, które krystalizuje się z utwardzaczem w wyniku reakcji chemicznej. Po zmieszaniu dwóch komponentów fuga jest gotowa do użycia przez około 30 minut. Potem mieszkanka twardnieje.

Aplikacja

Do położenia fugi epoksydowej potrzebne są odpowiednie narzędzia: twarda gąbka z włókniny i wiskozowa gąbka do profilowania spoin, twarda gumowa paca oraz silikonowa szpachelka - do trudno dostępnych miejsc.

Wypełniając spoiny o szerokości 1-2 mm lub przy wykonywaniu tej czynności w niskiej temperaturze (około 10oC), najlepiej jest ogrzać wypełniacz w wiaderku z ciepłą wodą lub podgrzać na grzejniku. Dzięki temu konsystencja produktu będzie bardziej plastyczna i ułatwi formowanie.
Po nałożeniu fugi dobrze jest zmyć powierzchnię ciepłą wodą używając przy tym gąbki z twardej włókniny, a następnie wyprofilować spoiny gąbką celulozową. Zabrudzenia należy całkowicie zmyć, gdyż przed jej całkowitym związaniem łatwo ją zetrzeć, a kiedy nabierze pełnej odporności (po upływie 2 tygodni) usunięcie jej z płytek jest niemożliwe.

Fugowanie tradycyjne

Czynność fugowania należy rozpocząć po czasie przewidzianym przez producenta zaprawy klejowej. Jeszcze przed rozpoczęciem tej czynność trzeba przeprowadzić próbę na ścinku płytki po to, aby sprawdzić w jaki sposób fuga zachowuje się w kontakcie z konkretną płytką.

Fuga powinna mieć:

  • około 2 mm, jeśli płytki są rektyfikowane (takich samych rozmiarów),
  • 3-4 mm , jeśli są to płytki nierektyfikowane,
  • 6-10 mm dla płytek stopnicowych z kapinosem.

Przygotowaną masę należy nakładać gumową pacą. Płytki powinny być fugowane partiami na powierzchni nie większej niż 3-4 m3. Po wykonaniu spoinowania - zmywanie trzeba wykonać ściśle według wskazówek producenta.  

Salon Płytek Ceramicznych Jelenia Góra Magic Decor serdecznie zaprasza po płytki ceramiczne, chemię budowlaną, armaturę sanitarną oraz meble łazienkowe, a to wszystko w atrakcyjnych cenach!

Chemia Budowlana Jelenia Góra Magic Decor, tekst o fugowaniu

PRZYJEDŹ DO NAS
do góry