Jesteś tutaj: Blog - przydatne informacjePrawidłowa Wentylacja Łazienki

Prawidłowa Wentylacja Łazienki

Łazienka to miejsce w którym wytwarza się dużo pary. Co zrobić, aby wentylacja była prawidłowa? Armatura Sanitarna Jelenia Góra Magic Decor podpowiada.

Polskie normy określają minimalny strumień powietrza odprowadzanego z łazienki na 50 metrów sześciennych na godzinę, a z toalety na 30 metrów sześciennych na godzinę.

Do wentylacji wykorzystać można siły naturalne (wentylacja grawitacyjna) albo zamontować wentylatory, które będą wymuszały przepływ powietrza.

Najpopularniejszym sposobem wentylacji w pomieszczeniach jest naturalna wentylacja grawitacyjna. Według polskich przepisów budowlanych w taki rodzaj wentylacji muszą być wyposażone łazienki oraz oddzielne toalety. Najlepiej, jeśli kratka wentylacyjna będzie znajdowała się jak najdalej od drzwi, a wszystko to po to, aby strumień powietrza mógł przepływać przez całe pomieszczenie. Ważnym elementem wentylacji są również otwory z kratkami, które powinny znajdować się w drzwiach do łazienki. Kratki zawsze powinny być odsłonięte i umożliwiać swobodny przepływ powietrza.

Armatura Sanitarna Jelenia Góra Magic Decor, tekst o prawidłowej i bezpiecznej wentylacji w łazience

Większe łazienki (powyżej 5,5 m3) powinny posiadać dodatkowo wentylację mechaniczną wywiewną. Zazwyczaj polega to na zainstalowaniu na kratkach lub w kanałach wywiewnych dodatkowych wentylatorów, które włączają się gdy w łazience nagromadzi się para wodna lub podczas obecności domownika.

Dodatkowy wentylator powinien znaleźć się także w zamkniętej kabinie prysznicowej, która jest ograniczona ścianami aż do sufitu (kabina nie powinna być mniejsza niż 1,5 m3).

Dodatkowe wentylatory nie mogą zostać zamontowane na kratkach oraz w przewodach wentylacyjnych tam, gdzie zlokalizowane są wloty do przewodów spalinowych np. gazowego podgrzewacza wody. Tego typu zastosowanie jest niebezpieczne i grozi zasysaniem spalin do łazienki z przewodów spalinowych.

Zastosuj bezpieczną wentylację w swojej łazience, a po armaturę sanitarną, chemię budowlaną, meble łazienkowe oraz ceramikę zapraszamy Cię do Magic Decor.

 

PRZYJEDŹ DO NAS
do góry