Jesteś tutaj: Blog - przydatne informacjeŁazienka dla osoby niepełnosprawnej

Łazienka dla osoby niepełnosprawnej

Meble Łazienkowe Jelenia Góra Magic Decor przedstawiają kilka porad dotyczących aranżacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej.

Łazienka projektowana z myślą o seniorze lub osobie niepełnosprawnej musi mieć większą powierzchnię (powierzchnia manewrowa dla wózka inwalidzkiego to kwadrat o boku 1,5 m).

Miska Toaletowa

Wysokość toalety powinna być dostosowana do wysokości wózka, czyli 45-50 cm. Wysokość miski i siedzenia wózka muszą być na tym samym poziomie, a wszystko po to, aby umożliwić swobodne przesiadanie się. Najlepiej, jeśli deska będzie odpowiednio wyprofilowana oraz zostanie wzmocniona metalowymi zawiasami, dzięki którym użytkownik będzie miał pewność, że jest ona solidnie osadzona. Dodatkowo dobrze jest zamontować obok miski ustępowej poziomy uchwyt, który ułatwi siadanie.
Przycisk spłukujący najlepiej umieść na wysokości nie większej niż 120 cm. Wygodnym rozwiązaniem są także automatyczne systemy spłukujące.

Umywalka

Umywalka musi być zamontowana niżej niż standardowa (dla osoby dorosłej maksymalnie na wysokości 80 cm) i umożliwiać podjazd. Bateria powinna posiadać uniwersalną dźwignię, przycisk lub sensor elektroniczny. Dobrze, jeśli bateria ma termostat, dzięki temu korzystający nie poparzy dłoni gorącą wodą. Nad umywalką znajduje się lustro. W przypadku aranżacji łazienki dla osoby niepełnosprawnej lustro powinno być duże lub posiadać system uchylny, który umożliwi jego dowolne przesunięcie.

Prysznic

Kabina najlepiej, aby była na tyle duża, żeby umożliwić swobodny podjazd i bezproblemowe przesiadanie się z wózka na siedzisko. Innym, często stosowanym rozwiązaniem jest kabina typu walk-in (kabina ograniczona najczęściej do jednej lub dwóch ścian bez brodzika lub z bardzo niskim brodzikiem, często nie jest zamykana, polecana do większych łazienek). Uzupełnieniem komfortowej kabiny jest siedzisko z oparciem, które bardzo często montuje się na przesuwnym uchwycie. Dobrze jest w środku zamontować uchwyt z antypoślizgową rączką.

Wanna

Decydując się na wannę w łazience z której będzie korzystała osoba niepełnosprawna należy pamiętać o tym, aby jej długość nie była mniejsza niż 150 cm, szerokość wynosiła 70-80 cm, a głębokość 38-42 cm. Konieczny jest montaż uchwytów i mat antypoślizgowych, a dla osób starszych - schodki z poręczą.

Meble

Szafki powinny być zawieszone na wysokości 35-40 cm od podłogi. Wszystko po to, aby wszystkie szuflady czy też półki znajdowały się w zasięgu ręki użytkownika. Gniazdka, przełączniki, wieszaki na ręczniki i ubrania oraz dozowniki na mydło - również powinny być rozplanowane w taki sposób, aby osoba niepełnosprawna mogła łatwo z nich korzystać.

Podłoga

Na podłodze powinny znaleźć się płytki posiadające klasę antypoślizgową w przedziale R8-R13, natomiast płytki, które będą położone na ściany powinny być gładkie - umożliwi to łatwe i szybkie czyszczenie ich. Warto również zastanowić się nad ogrzewaniem podłogowym. Płytki będą ciepłe i przez to osuszanie stref mokrych będzie znacznie krótsze, dzięki temu osoba niepełnosprawna będzie jeszcze mniej narażona na poślizgnięcie i urazy z tym związane.

Meble Łazienkowe Jelenia Góra Magic Decor mają nadzieję, że przedstawione porady okazały się cenne. Magic Decor Jelenia Góra zaprasza serdecznie - duży wybór ceramiki, armatury sanitarnej, mebli łazienkowych oraz chemii budowlanej. Wszystko w jednym miejscu, a do tego fachowa obsługa oraz atrakcyjne ceny. Przyjdź i sam zobacz!

Meble Łazienkowe Jelenia Góra Magic Decor, tekst o łazience dla osoby niepełnosprawnej

PRZYJEDŹ DO NAS
do góry