Jesteś tutaj: Blog - przydatne informacjeInstalacja wodna i kanalizacyjna - nasze rady

Instalacja wodna i kanalizacyjna - nasze rady

Armatura Sanitarna Jelenia Góra Magic Decor zachęcają do przeczytania kilku porad dotyczących instalacji wodnej i kanalizacyjnej.

Podejścia kanalizacyjne

Położenie instalacji kanalizacyjnej należy rozpocząć od zrobienia podejść (są to specjalne odgałęzienia, które łączą pion z poszczególnymi urządzeniami). Wspólne podejście do pionu kanalizacyjnego może być dla wanny, kabiny prysznicowej oraz umywalki. Z kolei oddzielne podejście, zlokalizowane poniżej pozostałych powinno być przeznaczone dla toalety.

Maksymalna długość podejścia do toalety nie powinna przekraczać długości jednego metra, natomiast do prysznica, wanny czy też umywalki długość ta powinna wynosić maksymalnie 3 metry. Odpowiednio dobrane spadki oraz średnice rur sprawią, że nie będą pojawiały się problemy związane z powolnym spływaniem wody czy wręcz zatykaniem rur odpływowych. Rury kanalizacyjne najlepiej, aby miały od 2 do 15 cm spadu na każdy metr długości.

Optymalne średnice rur:

  • 32-40 mm do przyłączenia odpływu umywalki,
  • 50 mm do wanny i kabiny prysznicowej,
  • 110 mm do przyłączenia toalety.


Najlepsze wysokości odpływów:

  • 50-60 cm od podłogi - wlot odpływu umywalki,
  • 15-16 cm od podłogi - odpływ wannowy,
  • do kilku cm od podłogi - odpływ prysznicowy.

Wszystkie odpływy powinny być wyposażone w kolanka, które zabezpieczą przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. W przypadku miski ustępowej istnieją dwa rozwiązania. W sprzedaży do wyboru są toalety z pionowym lub poziomym odpływem. Najczęściej stosowany jest odpływ poziomy. Wybór miski toaletowej zależny jest od rodzaju odpływu.
 

Armatura Sanitarna Jelenia Góra Magic Decor, tekst o instalacji wodnej i kanalizacyjnej
 

Instalacja wodna

Rury doprowadzające wodę do umywalki, wanny, prysznica oraz spłuczki układa się w podłodze lub w wykutych rowkach ścian. Na rynku dostępne są rury wykonane z tworzyw sztucznych, miedzi lub stali. Najlepiej jest wybrać rury z tworzyw sztucznych lub miedziane.

Rury wykonane z tworzyw sztucznych ważą dużo mniej niż stalowe czy też miedziane, dlatego też montaż ich jest łatwiejszy i szybszy. Wewnątrz są gładkie, zapobiega to powstawaniu kamienia. Instalacje z tego materiału nie wpływają na kolor, zapach ani smak wody. Są jednak delikatne na działanie promieni słonecznych oraz podwyższoną temperaturę. Ich przewodnictwo cieplne jest niskie i oznacza to niewielkie straty ciepła.

Rury miedziane są odporne na wyższą temperaturę oraz promieniowanie słoneczne. Wykazują dobre przewodnictwo cieplne i elektryczne. Instalacje miedziane są bardzo trwałe, mogą służyć nawet 50 lat.
Rury stalowe szybko korodują i zarastają od wewnątrz kamieniem. Dlatego też ich wymiana powinna się odbywać co 7-10 lat.

Kładąc instalację wodną i kanalizacyjną w łazience należy pamiętać o tym, że nie może się ona znajdować nad przewodami gazowymi i elektrycznymi. Najlepiej jest również unikać łączenia rur w podłodze.

Armatura Sanitarna Jelenia Góra Magic Decor - niskie ceny ogromny wybór, pomoc fachowców. Magic Decor w Jeleniej Górze zaprasza na zakupy mebli łazienkowych, armatury sanitarnej, chemii budowlanej oraz ceramiki.

PRZYJEDŹ DO NAS
do góry