Jesteś tutaj: Blog - przydatne informacjeCeramika w historycznych obiektach

Ceramika w historycznych obiektach

Ceramika Jelenia Góra Magic Decor zaprasza na artykuł o dwóch atrakcjach turystycznych - Zamku Czocha i Pałacu Pakoszów, które wiążą się z ceramiką i armaturą sanitarną. Poznaj historię tych niezwykłych miejsc, które znajdują się w bliskim sąsiedztwie Jeleniej Góry, a jeśli nigdy nie widziałeś na własne oczy poniżej opisanych atrakcji - wybierz się tam z rodziną.

Zamek Czocha - najstarsza łazienka w Polsce

Zamek Czocha to obiekt położony w miejscowości Sucha koło Leśnej, nad Zalewem Leśniańskim na rzece Kwisie, w polskiej części Łużyc Górnych. Jest to średniowieczna warownia powstała w latach 1241-1247 leżąca na pograniczu śląsko-łużyckim. W 1319 roku włączono go do księstwa jaworskiego jako posag. Po śmierci władcy księstwa - Henryka I jaworskiego, panowanie nad księstwem objął Bolko II Mały, książę świdnicko-jaworski. Po śmierci księżnej Agnieszki Habsburg, która była wdową po Bolku II Małym, zamek wrócił do Czech na mocy układu o przeżycie z cesarzem i królem Czech Karolem IV Luksemburskim. Pierwszy raz polska nazwa zamku Czocha została zapisana w książce wydanej w Głogówku w 1847 roku pt. „Krótki rys jeografii Szląska dla nauki początkowej” napisanej przez Józefa Lompa (górnośląskiego nauczyciela i pisarza).
W 1909 Czochę kupił drezdeński producent wyrobów tytoniowych - Ernst Gütschow. Posiadłość kosztowała drezdeńczyka 1,5 mln marek. Do 1912 roku zamek przebudował znany berliński architekt Bodo Ebhardt. W czasie przebudowy zniszczono wiele najstarszych fragmentów zamku, a w dawna fosa stała się zwierzyńcem. Ernest Gütschow mieszkał w zamku do 1945 roku. Po wojnie zamek był wielokrotnie plądrowany. Od 1996 roku we wnętrzach znajduje się hotel. Zamek jest udostępniony dla zwiedzających.


Najstarsza łazienka w Polsce znajduje się na Zamku Czocha. Przylega do najbardziej reprezentatywnej komnaty zamku. Pochodzi z początków XX w. We wnętrzu najstarszej łazienki w Polsce możemy zobaczyć dwie umywalki na postumentach, bidet, ceramiczną miednicę o nietypowym kształcie oraz giętą, porcelitową wannę, która waży aż 400 kg. Ceramiczna miednica służyła dawniej do regeneracji tych części ciała, które były najbardziej narażone na odbicia i otarcia podczas jazdy konnej. Cały komplet porcelitowy przyjechał do zamku z Anglii. Z łazienki mogą korzystać goście hotelowi, którzy wynajmą przyległą do niej komnatę książęcą, cena za dobę wynosi 600 zł.

Komnata jest dziełem wspomnianego wyżej architekta Bodo Ebhardta, który został zatrudniony przez ostatniego właściciela Czochy Ernesta von Gutschowa. Komnata z łazienką została zaprojektowana z myślą o wizycie ówczesnego cesarza Niemiec, jednak do ów wizyty nigdy nie doszło.


Pałac Pakoszów - salon kaflowy

W oddalonym o 20 km od Jeleniej Góry Pakoszowie znajduje się okazały pałac. Posiadłość została zbudowana w 1725 roku dla Johanna Martina Gottfrieda, który w tym czasie pełnił funkcję burmistrza Jeleniej Góry. W 1741 roku pałac przeszedł w posiadanie Georga Fiedricha Smitha, który poślubił wdowę po Gottfriedzie. Dzięki mariażowi obiekt w 1771 roku stał się własnością rodziny Hessów do 1945 roku. Pałac był rezydencją mieszkalną i manufakturą wybielającą len najwyższej jakości. Po wojnie właściciele Pakoszowa byli zmuszeni opuścić pałac. W 2005 roku posiadłość zakupił wnuk ostatniej właścicielki Hagen Hartmann wraz z pomocą architekta Christophera Jana Schmidta. Pałac odrestaurowano i rozbudowano, a obecnie w jego wnętrzach znajduje się hotel.

 

Najcenniejszym pomieszczeniem jest salon kaflowy z zachowanym kominkiem z piaskowca. Ten niewielki salonik jest niezwykły właśnie z uwagi na kafle pochodzące z Delft datowane na pierwszą połowę XVIII wieku. Każdy kafelek został wykonany ręcznie, bez użycia szablonów z pieczołowitą starannością. Na większości z nich widnieją motywy biblijne, a każdy kafel jest jedyny, niepowtarzalny i przedstawia inną scenę. Wszystkie ściany w saloniku holenderskim w znacznej części są pokryte ceramiką, a taki sposób dekorowania pomieszczenia miał zastąpić tapetę, która w XVIII wieku była bardzo popularna w tak znakomitych posiadłościach.

 

Salon Płytek Ceramicznych Magic Decor Jelenia Góra gorąco zaprasza na zakupy. Zajrzyj do centrum Jeleniej Góry na ulicę Piłsudskiego 47 i skorzystaj z fachowej pomocy personelu, który doskonale wysłucha i doradzi. Tylko w Magic Decor ogromny wybór ceramiki, armatury sanitarnej, mebli łazienkowych oraz chemii budowlanej, a to wszystko w niskich cenach!

PRZYJEDŹ DO NAS
do góry